Last minute zájezdy za skvělé ceny - Vaše dovolená v Řecku a na Kypru

Cestovní agentura Neflea - specialista na Řecko

Kontakty

Cestovní agentura

NEFLEA GROUP s.r.o.

  • Telefon:

T-mobile: +420 737 43 36 82            

Last minute               >>

 Poznávací zájezdy - Řecko Vaše poptávka

Chcete získat více informací? Neváhejte a napište nám. Vaše názory jsou pro nás cennými podněty.Vaše poptávka

Cestovní agentura

NEFLEA GROUP s.r.o.

  • Telefon:

T-mobile: +420 737 43 36 82            


Chcete získat více informací? Neváhejte a napište nám. Vaše názory jsou pro nás cennými podněty.


Rezervace hotelů on-line
CNW:Counter CNW:Tracker


Cestovní Agentura Neflea

   Zájezdy do Řecka - Vaše dovolená v Řecku - Last minute zájezdy za skvělé ceny       www.greece-trip.info

Neflea - Cestovní agentura - specialista na Řecko - prodej zájezdů německých a českých touroperátorů

Rezervace a poptávka: +420 737 43 36 82 | Email: info@neflea.cz | Po-Pá od 9.00 do 18.00


Kréta - Kréta není souostrovím, bývá však často vzhledem ke své velikosti a významu uváděna jako jedno z ostrovních oblastí, ke které jsou počítány i okolní malé ostrovy, z nichž Gavdos je nejjižnější ostrov Řecka i celé Evropy.

Kréta je největší řecký ostrov a současně pátý největší ostrov ve Středozemním moři.Považuje se za kolébku evropské civilizace - ostrov byl centrem Minojské civilizace. Podle řecké mytologie se na Krétě narodil vládce olympských bohů - Zeus. Je přímou součástí Řecka.Kréta se nachází přibližně 160 km jihovýchodně od Peloponésu. Její rozloha je 8 336 km ² a táhne se v délce 260 km ve směru východ-západ. V nejširším místě měří ostrov 60 km, v nejužším, u města Ierapetra, je široký 12 km. Pobřeží Kréty měří 1 046 km. Server břehy ostrova omývá Krétské moře , jižní část Libyjské moře . Moře při západním pobřeží se nazývá Myrtónske  a při východním Karpatské . Ostrov je velmi hornatý, tvořený zejména vápencem je součástí (zčásti podmořského) horského pásma Helenidy táhnoucího se od Peloponésu přes Karpathos a Rodos po Malou Asii, kde navazuje na Tauridy. Oblast ostrova (jakož i celé Egejské moře) má vysokou seismicitu. Na severu klesá ostrov do moře pozvolněji než jeho jižní strana. Krétu obklopují menší obydlené i neobydlené ostrovy. Severní pobřeží je pozvolné, na jihu však je strmé a jsou tam útesy. Krétu tvoří vápencová kra, která byla vytvořena při stejném vrásnění jako Balkánské pohoří.

 Mapa Kréta >> Tipy na výlety Zobrazit všechny zájezdy - Kréta >> Last minute Kréta >>

Podnebí na ostrově je subtropické, typicky středomořské. Dlouhé léto bývá teplé a suché (květen - říjen), zima mírná a deštivá (listopad - duben), hory bývají pokryté sněhem. Ve vyšších polohách vydrží sněhová pokrývka často až do června. Za rok spadne přibližně 500 mm srážek, většinou v zimě. Průměrná roční teplota se pohybuje okolo 18 ° C, pod 10 ° C klesá teplota málokdy i v nejchladnějších měsících (leden, únor). Se svými přibližně 300 slunečnými dny patří Kréta spolu s Kyprem k nejslunnějším ostrovem Středomoří.

Hlavním odvětvím hospodářství je turistický ruch. Zemědělství se věnuje především pěstování oliv, hroznů a ovoce. Ostrov patří k největším exportérům olivového oleje v Evropské unii.

Kréta je oblíbenou turistickou destinací, přibližně 15% návštěvníků Řecka prochází letiště a přístav v Iraklionu. Na ostrov je možné dostat se letecky (mezinárodní letiště v Iraklion a Chanii) nebo lodí (přístavy Iraklion, Chania, Rethymno a Agios Nikolaos).

Často navštěvovaným místem je Knossos  - hlavní město minojské civilizace, nacházející se přibližně 6 km od Iraklionu.

 

Památky a turistické cíle

  • Samaria – nejdelší soutěska v Evropě
  • Górtys – první evropský zákoník vytesaný do kamene
  • Spinalónga – ostrovní pevnost chránící přístav Elounda
  • Rethymno - přístav v benátském slohu
  • Vai - jediná palmová pláž na Krétě
  • Ierapetra - největší osada na jižním pobřeží
  • Agia Marina, Platanias- nejznámějsi tur. oblasti

Vyhledávání - výběr zájezdů dle destinace: Délka letu z ČR - cca 2hod 30min..Mínojské paláce

Knóssos - hlavní a největší palác se 1400 místnostmi
Faistos - nejstarší palác
Zakros
Tilisos
Mallia


Kréta má dvě mezinárodní letiště:

Letiště Nikos Kazantzakis (kód IATA: HER, kód ICAO: LGIR) nedaleko města Iraklion
Letište Daskalogiannis (kód IATA: CHQ, kód ICAO: LGSA) nedaleko města Chania

Moderní Kréta a krétská kultura - Kréta si stále drží výsadu jakéhosi autonomního řeckého státu a Kréťané mají trochu jiné zvyky než evropští Řekové. Především je odlišný dialekt řečtiny, která se značně odlišuje od evropské řečtiny. Hlavní město Kréty je Iraklio, další velké město je Chania, Rethymno čí Lasithi. Kréta je proslulým řeckým letoviskem, díky nádherným plážím a historii. Kréta má i zajímavé lidové tradice, známé jsou krétské písně hrané na smyčcový nástroj lyra . Slavný je i krétský tanec pentozalis. Z řeckých vín je velmi známé víno ​​z Kréty, vyrábí se zde i olivový olej, který patří mezi nejkvalitnější. Kréťané mají pověst najtemperamentnejších z Řeků, to můžeme vidět i v jejich zvycích. Během svatebních hostin je totiž běžné střílení z pušek do vzduchu. Populární jsou lidové rýmované písně "mantinades" (mantinády), které vznikly během benátské doby a zpívá se v nich o různých krétských zvycích a krétské přírodě. Lidé se běžně povídají v krétské řečtině.

Od západu k východu Kréty se táhnou následující pohoří:

Lefka (česky Bílé Hory) s nejvyšším vrcholem Pachnes (2 453 m nm)
Idi s nejvyšší horou Kréty Timios Stavros,  nazývanou často samotným názvem pohoří (2 456 m nm)
Dikti,  se stejnojmenným vrcholem (2 148 m nm)
Thripti,  na východě s maximální výškou 1 489 m n.. m.

Největší nížinou (nejen na Krétě, ale iv celém Řecku) je asi 140 km ² zabírající Messara. Nachází se na jihu centrální části ostrova, přibližně 45 km od hlavního města ostrova Iraklion ( Herakleion). Kromě úrodných nížin, díky hornatému charakteru, se na Krétě nacházejí i velmi úrodné náhorní plošiny, např.. Lasithi , Omalos  a Nida . V horách lze nalézt i zajímavé jeskyně, např.. krápníkovou Diktaio Antro v pohoří Dikti nebo Idaio Antro  v pohoří Idi, obě považovány za rodiště Dia nebo hluboké rokle, nejznámější je rokle v Samaří  v pohoří Lefka Ori, která se svojí celkovou délkou 18 km je současně nejdelší v Evropě.


 Mapa Kréta >> Tipy na výlety  Zobrazit všechny zájezdy - Kréta >> Last minute Kréta >>

Mapa Kréta


Zvětšit mapu